Ziemniaki bez chemi 1 kg

Nowy produkt

Kartofle, Pyry, Grule, Bulwy, Perki – ziemniaki mają w Polsce wiele regionalnych nazw. Nic dziwnego, skoro są nad Wisłą bardzo popularne. Świetnie komponują się z prawie każdą potrawą.

Więcej szczegółów

tel. (+48) 602-622-328 (w godz. 8-20)
email: zenszen@wp.pl

2,50 zł brutto

Więcej informacji

Nieprzychylne opinie dotyczące ziemniaków tak naprawdę skierowane powinny być przeciw potrawom, które bardzo często warzywom tym towarzyszą. To tłuste sosy i mięso, a nie ziemniaki są przyczyną otyłości. Wiele z pozytywnych składników ziemniaków może ulec zniszczeniu wskutek nieprawidłowej obróbki bądź tworzenia z nich potraw bardzo tłustych, np. frytek.

Najcenniejsza w ziemniaku jest skórka

Kartofle natomiast cechuje znaczna zawartość węglowodanów, białka, składników mineralnych oraz witaminy C. Postrzega się je, obok chleba, jako jeden z najcenniejszych składników masowego żywienia. Oprócz walorów zdrowotnych, atutem ziemniaków jest ich niska cena.

Wiele pozytywnych składników ziemniaków znajduje się skórce. Badania amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Stanowego we Florydzie wykazały, że substancje zawarte w skórce ziemniaków wykazują zdolność do neutralizowania tak zwanych wolnych rodników, które mogą być przyczyną nowotworów. Wielu dietetyków natomiast zaleca spożywanie ziemniaków ze skórką ze względu na to, że znajduje się w niej dużo błonnika pokarmowego (Uwaga! Nie powinno się spożywać ze skórką ziemniaków kiełkujących i zzieleniałych ze względu na wysokie stężenie szkodliwej substancji, solaniny w skórce takich ziemniaków). Duża zawartość składników mineralnych o charakterze zasadotwórczym sprawia, że ziemniaki równoważą kwasotwórcze działanie, jakie na nasz organizm mają produkty zbożowe i mięso. Ziemniaki cenione są także ze względu na ich lekkostrawność.

Ziemniak w medycynie ludowej

W medycynie ludowej przypisywano ziemniakom przede wszystkim działanie zapobiegające bólom reumatycznym. Kiedyś kobiety nosiły ze sobą kilka surowych ziemniaków w kieszeniach, co miało chronić właśnie przed reumatyzmem (działanie antyreumatyczne ziemniaki zawdzięczają obecności witamin, wapna i magnezu). Okłady z ziemniaków stosowano w przypadku stłuczeń i skręceń. Amerykańscy lekarze naturaliści zalecali niegdyś ziemniaki jako środek pomagający w oczyszczeniu krwi, poprawie trawienia i leczeniu zgagi.

18 innych produktów w tej samej kategorii: