Stałe używanie tej fascynującej rośliny zapewnia w długim okresie dobre zdrowie, wspaniałe samopoczucie i długie lata życia.

Najprostszą i zarazem najskuteczniejszą formą używania żeń-szenia  jest żucie  świeżych  lub wysuszonych korzeni w zalecanych poniżej dawkach. Żujemy a następnie połykamy. Żucie jest to  pierwszy etap trawienia  im lepiej wymieszamy ze śliną i dokładnej przeżujemy tym lepiej nasz układ pokarmowy wykorzysta  właściwości żeńszenia.

Średnio dawka 1-4 gramy korzenia żeń-szenia jest zalecaną dawką  w „KURACJI ŻEŃ-SZENIOWEJ”. Ta ilość może być podzielona na dwie dawki, gdy używamy więcej niż 2 gram dziennie, połowę rano a drugą po południu Najlepiej jest zażywać żeń-szeń pomiędzy posiłkami. W czasie juz istniejącej choroby dla uzyskania szybszych efektów, dawkę żeń-szenia możemy zwiększyć maksymalnie do 4 gram dziennie.

Kuracja żeńszeniowa , tak jak każda kuracja ziołowa powinna trwać  minimum miesiąc.  Jednak nie powinniśmy używać żeńszenia dłużej niż 3 miesiące w ciągu jednej kuracji.  Po tym okresie należy zrobić przerwę na co najmniej  miesiąc.

Profilaktycznie  możemy  zażywać zenszen w każdym okresie.  Tradycyjna medycyna chińska (która ma największe doświadczenie w tym zakresie) zaleca stosowanie żeńszenia  okresie  jesień, zima , wiosna, czyli w okresie kiedy nasz organizm jest najbardziej narażony na  osłabienie czy trudne warunki atmosferyczne.

Herbata żeń-szeniowa

Drobno rozdrobniony korzeń żeń-szenia, w ilości pół łyżeczki do herbaty (1 gram), zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy na 15 – 20  minut. Taką porcję żeńszenia możemy zalać dwa, trzy razy.  Żeń-szeń najlepiej jest zaparzać w termosie lub samowarze. Spożywamy tak jak inne herbaty. Dobrze jest pić z dodatkiem miodu.

Żeń-szeń w postaci naparu znakomicie wpływa na górne drogi oddechowe. Szczególnie polecam dal osób pracujących głosem: wykładowcy, kadra zarządzająca, nauczyciele.

Dla  wyżej wymienionych grup zawodowych znakomite znaczenie ma też działanie wzmacniające system nerwowy

Działanie na centralny układ nerwowy zależy od wielkości dawki żeń-szenia. W niewielkich dawkach żeń-szeń działa stymulując, poprawiając zdolność koncentracji i przyspieszając odruchy warunkowe. Przeprowadzone w roku 1996 badania na 112 ochotnikach w średnim wieku (z użyciem placebo) wykazały, że u tych, którzy regularnie zażywali żeń-szeń przez

Nalewka żeń-szeniowa

Najlepiej świeży lub suchy pokrojony lub rozdrobniony korzeń żeń-szenia w ilości 30 gram, zalać 0,25 litra 50- 70 % alkoholu odstawić w ciepłe miejsce na minimum 4 tygodnie. Co parę dni wstrząsnąć. Po 2 tyg. dodać łyżkę miodu. Nalewka taka ma specyficzny żeńszeniowy smak i  właściwości lecznicze.

Sposób użycia:       Kurację rozpoczynamy od 1-5 łyżeczek dziennie zwiększając do maksymalnie  5-7 łyżeczek w ciągu 7 dni.  Nalewkę używamy aż do wyczerpania. Po wypiciu korzenie możemy zalać jeszcze raz alkoholem lub je zżuć. Najlepiej żeń-szeń zażywać po posiłku, raz dziennie po śniadaniu.

Kurację  nie powinna  trwać dłużej niż 3 miesiące.  Według medycyny Chińskiej profilaktycznie kurację żeńszeniową robimy dwa trzy razy w roku. W przypadkach chorobowych  żeń-szeń możemy używać częściej niż 3 razy i większych dawkach max 3 łyżki  dziennie. Po 3miesiecznej kuracji należy zrobić przerwę co najmniej miesiąc.

Po zażywaniu żeńsznia przez okres 2 miesięcy, znacznie poprawiła się zdolność tzw. Myślenia abstrakcyjnego, co wykazały odpowiednie testy psychologiczne. W podobnym czasie zażywała żeń-szeń grupa 50 mężczyzn w doświadczeniu Sandverga i Denckera, po czym zaobserwowano u nich o wiele lepsze postrzeganie szczegółów, zdolność koncentracji i orientację w przestrzeni niż w testach sprzed eksperymentu. Nawet zdolności do rozwiązywania trudnych zadań arytmetycznych poprawiły się znacznie u dorosłych mężczyzn, zażywających przez kilka tygodni żeń-szeń! Inna grupa osób w wieku 2 mocno już zaawansowanym potwierdziła to, co już wcześniej udowodniono na szczurach w labiryncie; pod wpływem stałego zażywania niewielkich ilości żeń-szenia poprawia się pamięć, zdolność koncentracji i dłuższego skupienia uwagi oraz ogólna odporność psychiczna.

Przekierowanie   na kup teraz do produktu ( ikonka)  rozdrobniony korzeń susz

Inne formy używania żeń-szenia:

W tradycji Dalekiego Wschodu żeń-szeń jest stosowany na wiele sposobów.

Na przykład w Chinach jest używany jako przyprawa kulinarna, jest dodawany do zup, dań mięsnych i innych potraw, tak jak u nas majeranek, cząber, czy inne zioła